Artykuł promocyjny Opublikowany przez: Listek Źródło artykułu: mat. partnera 2021-08-13 09:55:32
Autor zdjęcia/źródło: mat. partnera artykułu
Meble drewniane nie lubią nadmiaru wody, dlatego najlepiej czyścić je lekko zwilżoną, miękką ściereczką. Można dodać łagodny detergent lub zastosować płyn do powierzchni drewnianych.
Raz w sezonie warto poddać meble drewniane konserwacji, która pozwoli na zachowanie koloru i gładkiej faktury. Meble z gatunków drzew rodzimych dobrze jest zaimpregnować produktem ochronnym do drewna, który zabezpieczy je przed działaniem warunków atmosferycznych i szkodnikami (można także wybrać produkt ochronno-barwiący). Meble z gatunków egzotycznych należy zaś zaolejować, co uwydatni ich efektowny kolor. Czynności te najlepiej wykonywać regularnie, na świeżym powietrzu, w pogodny dzień.
Jeśli drewniane meble ogrodowe straciły ładny kolor i estetyczny wygląd, można je w łatwy sposób odnowić. Potrzebne będą:
Pracę należy rozpocząć od wypełniania ubytków. Po wyschnięciu masy szpachlowej trzeba usunąć stare powłoki malarskie lub zmatowić i oczyścić drewno przy pomocy szlifierki oraz papieru ściernego. Następnie trzeba dokładnie usunąć pył powstały przy ścieraniu. Po takim przygotowaniu meble można pomalować wybranym produktem.
Co ważne, meble ogrodowe należy po sezonie schować. Na zimę powinny znaleźć się w miejscu przewiewnym, chłodnym i bez dostępu wilgoci. Zbyt wysoka temperatura, np. ogrzewanie, może za bardzo wysuszyć drewno, co spowoduje pękanie i wypaczanie elementów.
Czyszczenie plastikowych mebli jest proste, ponieważ są odporne na działanie wody i silniejszych detergentów. Do ich mycia nie trzeba jednak stosować specjalnych środków. Wystarczy miękka ściereczka lub gąbka oraz ciepła woda z płynem do naczyń.
Warto wiedzieć, że plastik – pod wpływem kurzu i brudu – może się w łatwy sposób odbarwić, dlatego plamy należy usuwać na bieżąco. Najlepiej też wycierać do sucha mokre powierzchnie, aby uniknąć zacieków i przebarwień.
Meblom plastikowym najbardziej szkodzi słońce, dlatego warto ustawiać je pod zadaszeniem, parasolem lub przykrywać poduszkami ogrodowymi.
Pielęgnacja mebli technorattanowych jest jeszcze łatwiejsza niż tych plastikowych, ponieważ są odporne na szorowanie. Niewielkie zabrudzenia można usunąć zwilżoną gąbką lub szmatką, a uporczywe plamy szczotką. Odpowiednie będą też łagodne detergenty. Na koniec technorattan należy wytrzeć do sucha, aby nie matowiał i nie odbarwiał się.
Stoliki z technorattanu lub metalu często mają blaty wykonane ze specjalnie zabezpieczonego szkła. Aby je wyczyścić, najlepiej użyć zwilżonej wodą, miękkiej ściereczki z mikrofibry z łagodnym detergentem. Można też wykorzystać płyn do szyb, np. na bazie alkoholu. Aby nie powstały zacieki, całą powierzchnię trzeba po umyciu dokładnie wytrzeć, a nawet wypolerować. Najlepiej sprawdzi się do tego ręcznik papierowy.
Metalowe okucia, nogi krzeseł oraz stołów ogrodowych najlepiej wyczyścić mokrą gąbką lub myjką wysokociśnieniową, ustawiając dyszę na odległość około 30 cm i używając średniego ciśnienia strumienia.
Jeśli na powierzchni pojawi się rdza, należy przetrzeć to miejsce drucianą szczotką, odpylić, a następnie pomalować farbą impregnującą do metalu. Można także użyć specjalnych preparatów przeciw rdzy.
Nie masz konta? Zaloguj się, aby pisać swoje własne artykuły.